Avrupa Dedektör

Define ve Definecilik Nedir?

DEFİNE VE DEFİNECİLİK

Define ; Eski zamanlardan kalma, toprak altına gömülerek saklanmış, para, altın, gömüler ve değerli şeyler,  kısaca define olarak adlandırılır. Kimi zaman bu defineler; işaretler, define haritası veya kayıtlı olarak, kimi zamanda gelişi güzel olarak bırakılmıştır. Definecilik; işte bu yer altında ki altın, gümüş, bronz gibi kıymetli gömüleri ve mezar oda gibi yapıları, define işaretleri ile yola çıkılarak, iz sürülen ve bu hazineler ile definelerin ve bu boşlukların dedektör, alan tarama cihazı, yeraltı görüntüleme cihazlarının yardımı ile tespit edilmeye çalışılmasına denir. Bu hobiyi meslek edinmiş altın avcılarına da defineci denir. Tüm Dünyada ki defineciler, yeraltı araştırmacıları, define işaretleri, ufak altın parçacıkları, yüzeysel para avcılığı, yığma tepeler olarak adlandırdığımız timülüs ve höyük içerisindeki kral odaları, mezarlar, mahzen, tünel gibi yapıları tespit etmeye çalışmışlardır. İşte bu tespitler profesyonel dedektörler, alan tarama cihazları ve yeraltı görüntüleme cihazları ile  günümüzde daha kolay yapılabilmektedir.

Geçmiş yıllar içerisine  toprak veya mağara,kuyu yada kaya içerisine saklanmış altın, gümüş vede değerli eşyaların geneline verilen isime define diyoruz. Tabiki Bu defineler saklanılan zaman ve çağa göre elbetteki değişiklikler göstermektedir ve değer bakımından da yine farklılıklar gösterir.Her kişi veya kavim gömüler yaparken gelişi güzel veya planlı bir şekilde gömülerini saklamışlardır. Peki neden değerli eşyalarını yada değerli madenlerini saklama ihtiyacı duymuştur bu insanlar?

İşte bu soru yıllardır merak edilmekle birlikte günümüz insanlarınca da merak konusu olmuştur.Cevap aslında çok basit eski çağlarda malumunuz çok fazla savaş vardı ve haydutluk,çetelik yine oldukça etkindi ani baskınlar falan gibi bir çok durum söz konusu idi  birde şimdiki zamandaki gibi banka denen birsey yoktu zengin vede varlıklı kişiler bütün paralarını evde tutamazlardı soyguna uğrayabilirler bir sabah kalktıklarında hiç bir şeylerin kalmadığını görebilirlerdi.

Dediğim gibi savaşlar ve haydut baskınlarıda oldukça fazla olan eski çağlarda insanlar ani baskınlarda kaçarken herseylerini götüremeyecekleri için bir kısmını saklama ihtiyacı duymuşlardır zamanla geri gelip alma düşüncesi ile saklamış ve yer belirtici geldiğinde kolaylıkla bulması için yahutta kendinden sonra çocuklarının kolaylıkla bulabilmesi için bazı işaretler koymuşlardır.

Bunun yanında büyük devlet gömüleri eşkiya gömüleri, tapınak gömüleri, kilise gömüleri gibi definelerde mevcuttur. Bu defineler bulunması ve ele geçirilmesi oldukça zorlu definelerdir.

Devlet gömüleri genelde savaşta devlet hazinesinin düşman eline geçmemesi için planlı olarak yapılan gömülerdir, eşkiya gömüleri ise genelde tek parça olmamakla birlikte eşkiyaların yaptıkları soygun ve vurgunların sürekli yanlarında taşıyamayacakları eşyaları sistemli ve işaretli olarak yaptıkları gömülerdir.

Defineci kimdir?

Gömü(Define) bulmak amacıyla kazı yapan ya da yaptıran kimseye ise defineci denir.Bazen bir hobi bazende bir profesyonel araştırmacıdır defineci. Hatta bunu hastalık derecesine ulaştıranlar bile vardır. Asıl defineci işareti gerçek kayda ve rivayetlere sahip kişilerin bu izleri profesyonel bir şekilde takip edip sonuca ulaşandır.

DEFİNE VE DEFİNECİLİKLE ALAKALI SORU VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN AVRUPA DEDEKTÖRÜ ARAYABİLİRSİNİZ.