Avrupa Dedektör

Define İşaretleri ve Anlamları

Define İşaretleri Nedir?

Genel anlamı ile Define işaretleri insanların bırakmış oldukları maddi ve manevi değerleri yüksek olan eşyaları bulmak için kullanılan işaretlerdir.Bu işaretler geçen zamanın ardından geri gelip alınabilmesi ve rahat bulunabilmesi açısından özellikle yapılmaktadır.İşte Bırakılan bu işaretler sayesinde defineyi nereye gömüldüğünü daha kolay bir şekilde bulabiliriz ve hatta çıkartabiliriz. Define İşaretlerini çözebilmek için öncelikle o definenin yer aldığı alandaki jeolojik yapıyı iyice incelemek yani çevre okuma yeteneğine sahip olmamız gerekiyor .Ayrıca bölgenin tarihinde kimler,neler yaşandığını yine bölgedeki yaşanmış olan önemli olayları,yaşayış tarzları mutlaka gözden geçirmemiz gerekmektedir.  Çünkü tarihi hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir define veya bir bölgede  bizi neler beklediğini açıkçası bilemeyiz.  Ayrıca elimize geçmiş olan işaretlerin anlamı ifade ettiğini çeşitli araştırmalarla öğrenmemiz gerekmektedir.Bu işaretlerin çözümlerini sitemizde youtube kanalımızda zaman zaman paylaşarak elimizden gelen yardımı yapmaya çalışacağız.

Define İşaretlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Öncelikle şu bilinmelidir ki arazide her görmüş olduğumuz işaret defineyi işaret etmemektedir. O dönemde yaşayan insanlarında kendilerine ait kültür gelenek ve görenekleri vardı. Örneğin bazen defineciler fotoğraf gönderiyor bizlere fotoğrafın üzerinde haç ,üzüm, öküz başı gibi figürler var. bunu bir defineci kahvesinde veya amatör çok bilmiş defineci yorumları sitelerinde kendini usta diye tanıtan sahtekarlara gösteriyor. Yapılan yorumlar içler acısı, deve yükü altın var diyenden ,kırk kulplu kazan var diyene, bir oda dolusu külçe altın var diyenden bir ülke kuracak define var diyene kadar birçok saçma sapan yorum yapılmaktadır. örneğin bu gelen işaret derinlemesine araştırıldığında oradaki yaşayan topluluğun yaşam şeklini tarif ettiğini görüyoruz çoğu zaman . Örnek olarak öküz başı o topluluğun hayvancılıkla uğraştığını, üzüm salkımı tarımcılık ile meşgul olunduğunu bulunan haç işaretleri o bölgede kendi insanlarının mezarının yeri veya kiliselerinin olduğu anlamını taşımaktadır. tabi bu işaretler kimi zaman define anlamı da taşımaktadır.Bu yüzden işaretler çok yönlü araştırılmalıdır.

Define işaretlerinde çoğu yapılan hatalardan biride şudur; araştırmacı kayalarda gördüğü işareti kendisinden başka kimsenin görmemesi için işaret olan taşı kırmaktadır.işte bu yapılan en büyük hatalardan biridir. kesinlikle arazide bulmuş olduğunuz işaretleri tahrip etmeyiniz ve kırmayınız,çünkü çoğu zaman ikinci bir işarete veya yön vermeye yaradığı için kırılan taştan bu izi sürmek neredeyse imkansız hale gelmektedir.

sitemizde örnek fotoğraflarla birçok define işaretinin ne anlama geldiğini ve çözümlerini ve pratik bulma yöntemlerini anlatmaya çalışacağız.